Tour overview

Uzungöl, Trabzon‘a 99 km, Çaykara’ya ise 19 km uzaklıktadır. Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60’tan fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Yabanıl hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde toplam 59 adet memeli ve 250 adet kuş türü tespit edilmiştir. Burada memeli hayvanlardan, Boz ayı, Karaca, Kurt, Çakal, Tilki, Yaban domuzu, Vaşak, Porsuk, Sansar, Su samuru, Çengel boynuzlu dağ keçisi, Yaban keçisi vb türler bulunmaktadır. Özel Çevre Koruma Bölgesinin bitkisel biyolojik çeşitliliğin saptanması amacına yönelik bölgede yapılan çalışmalarla, alanın flora ve vejetasyonu belirlenmiş olup,alanda 125 alttür, 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait toplam 658 adet bitki taksonu tespit edilmiştir. Uzungöl bölgesinde ikisi kuyruklu kurbağa olmak üzere toplam sekiz farklı amfibi türünün yaşadığı saptanmıştır. Uzungöl; Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir.

Uzungöl Turunda Gezilecek Yerler
▪️Arsin Yeşilyalı Taş Fırını
▪️Sürmene Akif Usta Bıçakçılık
▪️Çay fabrikası (Dem Çay)
▪️Kiremitli Köprü
▪️At Çiftliği
▪️Seyir Terası
▪️Yapay Şelaleler
▪️Uzungöl

 

Dâhil olanlar

  • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
  • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
  • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
  • Rehberlik Hizmeti

Dahil değil

  • Tüm Öğle Yemekleri
  • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
  • Tüm Özel Harcamalar
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Kişisel Harcamalar
Download pdf brochure

TUR PLANI

Şehir/Bölge: Sürmene Bıçak Fabrikası - Demçay Satış Mağazası - Kiremitli Köprü - Çaykara At Binicilik - Yapay Şelaleler - Galoomad Tepesi - Bayrak Tepesi - Uzungöl Seyir Terası

Değerli misafirlerimiz;

Kalkış noktalarından siz misafirlerimizi karşıladıktan sonra araç içi anlatımlarımız eşliğinde Uzungöl yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durak noktamız Sürmene’nin meşhur bıçaklarını görmek için yol üzerinde bulunan Sürbisa Bıçak Satış mağazası olacak. Satış mağazası ziyaretimiz ve isteğe bağlı alışverişimizin ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Daha sonrasında çay alışverişi yapmak için yol üzerinde bulunan Of Natural Bazaar’da bir molamız olacak. Mola süresinin dolmasının ardından hikayesiyle ve görüşünüyle kendini diğer köprülerden ayıran tarihi Kiremitli Köprüyü (Hapsiyaş Köprüsü) ziyaret edeceğiz. Köprü hakkındaki bilgilendirmenin ardından fotoğraf çekimi için serbest zamanınız olacaktır. Buradaki zamanımız dolduktan sonra bir sonraki durağımız olan Çaykara Binicilik’e doğru yolculuğumuza ziyaret edeceğiz. Çaykara Binicileğe geldiğimizde dileyen misafirlerimiz ata binebilir. Dileyen misafirlerimiz fotoğraflarını çekebilirler. Zamanımızın sonra ermesinin ardından Soğanlı ve Kaçkar Dağları arasında bulunan Solaklı Deresinin önünü dağlardan gelen kayaların kapatması sonucu oluşan Uzungöl’e doğru yolculuğumuza devam edeceğiz. Uzungöl’e vardığımızda önce yapay şelaleleri daha sonra bayrak tepesini ziyaret edeceğiz. Ziyaretimizin sonra ermesinin ardından göl kenarında yaklaşık 2 saat olacak serbest zamanımız başlayacak. Serbest zamanımızından sonra Uzungöl’den tahmini çıkış saatimiz 17.30’dır.

Download pdf brochure

Google Maps API Key is not set. You can add your Google Maps API Key under Easy Tours > Settings options panel. If you do not have one yet then create by clicking here.

Download pdf brochure