Tour overview

Trabzon’un Maçka İlçesi’ndeki Sümela Manastırı, Altındere Vadisi’ndeki Karadağ’ın yamacında sarp bir kayalığa inşa edilmiştir. Dağa yapışmış gibi görünen manastır, yaslandığı doğanın güzelliğiyle nefes keser. Tam adı Panagia Sumela (Sümela Meryemi) veya Theotokos Sumela ancak “Meryem Ana” diye de biliniyor. Denizden 1150, vadiden 300 metre yüksekteki bu Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi, UNESCO “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer alıyor. Bölgenin en önemli manastırı Sümela, keşiş yetiştiren bir okuldu. Mucize gerçekleştirdiğine inanılan bir ikona muhafaza ettiği çok kutsaldı. Adını Yunanca’da “siyah” anlamındaki “melas”dan aldığı sanılıyor, zira Karadağ’ın eski ismi da Mela. “Stou Mela” ise “Mela’daki” demek. Karadeniz Rumlarının en önemli hac yeri olan şifalı ayazmasıyla ünlü Sümela, her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Eylül 2015’te başlayan yaklaşık 3,5 yıl süren restorasyon ve çevre düzenlemesinde su kemerleri ve manastıra çıkan merdivenler kullanılır hale getirildi. Yaklaşık 4 bin ton kaya temizlendi ve 300 metrelik yürüyüş yolu düzenlendi. Ayrıca “Cennet ve Cehennem” ve “Ölüm ve Yaşam” tasvirli fresklerin olduğu gizli geçitle ulaşılan bir şapelin yanı sıra, “Çile Odası” ve ileri karakol görevi yapan “Gözetleme Şapeli” de ortaya çıkarıldı.

Sümela Zigana Karaca Turu Gezi Noktaları

 • Sümela Manastırı
 • Zigana Dağı
 • Karaca Mağarası
 • Torul Cam Teras
 • Hamsiköy

Dâhil olanlar

 • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri

Dahil değil

 • Tüm Yemekler
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
Download pdf brochure

TUR PLANI

Değerli konuklarımız, 09:30 da Trabzon’dan kalkacak olan aracımıza sizleri alıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız 45 dakika sonra Maçka ilçesini geçtikten sonra Altındere vadisi içerisinde şelale kısmında fotoğraf çekimi için bir mola daha sonra Seyir Terası olarak adlandırılan noktada Sümela Manastırını ve o eşsiz doğayı uzaktan fotoğraflıyoruz. Devam ediyoruz ve Sümela Manastırına girebilecek en yakın notaya kadar araç ile varıyoruz. 10 dakikalık yürüyüş mesafesinden sonra giriş kapısına varıyoruz 60-75 dakikalık Sümela Manastırı ziyaretimiz başlıyor. Ziyaretimiz sonrasında araçtan indiğimiz noktaya geri dönüyoruz ve Zigana Geçidini (tünel) geçtikten sonra fotoğraf çekimi için bir mola veriyoruz .Karaca Mağarasına varıyoruz 60 dakikalık mağara ziyaretimiz başlıyor. Bilimsel olarak mağaranın havasının teneffüs edilmesi astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Ziyaretimiz sonrasında Torul'a uğruyor yeni yapılan Türkiye'nin en yüksek cam teraslarından biri olan Torul Cam Terasta fotoğraf süresi verip daha sonra Hamsiköy'e doğru yola çıkıyoruz eski İpek Yolu üzerinden Hamsiköy'e varıyoruz ve sütlacı yerinde tatma imkanı buluyoruz. Bu molamızdan sonra Trabzon’a doğru hareket ediyoruz saat 19:00 gibi turumuz son buluyor.

Download pdf brochure

Google Maps API Key is not set. You can add your Google Maps API Key under Easy Tours > Settings options panel. If you do not have one yet then create by clicking here.

Download pdf brochure