Tour overview

Giresun’a 45 km, Dereli İlçesine 13 km mesafededir.Alancık Köyü Kuzalan Mahallesinde bulunur. En yüksek noktası 1800mt yükseklikteki Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesidir.482 hektar alana sahiptir. Kuzalan Şelalesi, Mağaralar, anıt ağaçlar,tarihi değirmenler gibi zengin güzelliklerinin yanında pek çok canlı çeşitliliğine , farklı bir ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır.60 farklı familyaya ait 129 bitki türü, 36 familyaya ait 105 kuş türü de tabiat parkı içinde yer almaktadır. Ayrıca; tarihi güzelliklerden Manastırlar, Kaleler, Kemer Köprülerde göze çarpar. Tabiat Yürüyüşü, foto safari, bisiklet safari, atv, kaya tırmanışı,olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği yapılabilmektedir.

Giresun’a 32 km. uzaklıkta bulunan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip. Mavi Göl özellikle belirli aylarda turkuaz rengine bürünmektedir. Büyüklü küçüklü 3 gölden oluşan, halk arasında ‘Sodalı Göl’ diye adlandırılan Mavi Göl’ün suyu, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz rengi almaktadır.

 

Mavigöl Turunda Gezilecek Yerler
▪️Çarşıbaşı Saklı Cennet (Kahvaltı)
▪️Aymaç Mesire Alanı
▪️Kümbet Yaylası
▪️Birun Dağ Evleri
▪️Halil Rıfat Paşa Tüneli
▪️Doğal Maden Suyu
▪️Mavigöl
▪️Göksu Travertenleri
▪️Kuzalan Şelalesi

Dâhil olanlar

  • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
  • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
  • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
  • Rehberlik Hizmeti

Dahil değil

  • Tüm Öğle Yemekleri
  • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
  • Tüm Özel Harcamalar
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Kişisel Harcamalar

TUR PLANI

Şehir/Bölge: Tirebolu Kalesi - Mavigöl - Kuzulan Şelalesi - Halil Rıfat Paşa Tüneli - Kümbet Yaylası - Birun Dağ Evleri

Değerli misafirlerimiz;

Kalkış noktalarından siz misafirlerimizi karşıladıktan sonra araç içi anlatımlarımız eşliğinde Mavigöl yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durak noktamız kahvaltı için Çarşıbaşı ilçesinde bulunan Saklı Cennet olacaktır. Saklı Cennette’ki molamız ortalama 45 dakikadır. Mola süresinin dolmasının ardından mavi ve yeşilin birbirine kavuştuğu Kuzalan Şelalesine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Bölgeye vardığımızda rehber anlatımından sonra fotoğraf çekimi için zamanınız olacaktır. Daha sonra turkuaza çalan rengiyle ziyaretçilerini büyüleyen Mavigöl’ü ziyaret etmek için yola devam ediyoruz. Mavigöl’e vardığımızda rehberimiz sizlere bölge hakkında anlatım yapacak ve ziyaretiniz için serbest zaman tanıyacaktır. Zamanın dolmasının ardından bin bir derde deva olan sodalı suya doğru yolculuğumuza devam edeceğiz. Daha sonrasında 19. yüzyılın sonlarında tamamen insan gücüyle bir kayanın oyulması sonucu yapılan Halil Rıfat Paşa tünelini ziyaret edeceğiz. Bölgede fotoğraf çekimi zamanınız olacaktır. Ziyaretin sona ermesiyle öğle yemeğimizi yemek için anlaşmalı restoranımızda 45 dakikalık bir molamız daha olacaktır. Mola süresinin sona ermesiyle Kümbet Yaylası ve Birun Dağ evlerini ziyaret ederek dönüş yoluna geçeceğiz. Kümbet Yaylası’ndan tahmini çıkış saatimiz 17.45’tir.