Tour overview

Mardin (Arapça: ماردين, KürtçeMêrdînSüryanice: ܡܪܕܐ), Türkiye‘nin büyükşehir statüsüne giren bir ili ve en kalabalık yirmi altıncı şehridir. 2020 Yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 854.716’dir.[1] Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nin Dicle Bölümü’nde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur.

Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

Dâhil olanlar

  • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
  • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
  • Otelde 1 Gece konaklama
  • Otelde 1 Sabah Kahvaltısı
  • Otelde 1 Akşam Yemeği
  • Acente Rehberlik hizmeti
  • Zorunlu seyahat sigortası

Dahil değil

  • Öğle yemekleri yemeklerde alınan içecekler
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Kişisel Harcamalar

1. Gün Planı

Şehir/Bölge: Trabzon - Mardin

Değerli misafirlerimiz,

Belirtilen noktadan sizleri alıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz. Gece yolculuğumuzun ardından sabah Midyat'a varıyoruz.

2. Gün Planı

Şehir/Bölge: Mardin Midyat - Mor Gabriel - Ulu Camii - Abbarlar - PTT Binası - Mezopotamya Ovası - Kasimiye Medresesi

Değerli misafirlerimiz,

Midyat gezisinin ardından dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks Manastırı olan Mor Gabrieli geziyoruz.Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı Güngören Köyü sınırları içerisinde, Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Tur Abdin platosunda bulunan manastır gezisini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Mardin'e doğru yola çıkıyoruz ve varışımızla beraber Kasımiye Medresesi'ni ziyaret etmek için hareket ediyoruz. 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde yapılan medreseyi ziyaret ediyoruz. Mardin'in en büyük Camisi olan Camii Kebir olarak da geçen Ulu Camiyi, Abbarlar, Şehidiye Medresesi'ni ve PTT binasını gördükten sonra serbest zaman veriyoruz. Arzu Eden Misafirlerimizle Mardin gecesi gerçekleştiriyoruz. Extra

Kahvaltı: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Öğle Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Akşam Yemeği: Otelimizde alınacaktır. (Ücrete Dahildir)
Konaklama Oteli: Mardin Yay Grand otel vb. oteller

3. Gün Planı

Şehir/Bölge: Dereiçi (Kıllıt) - Deyr-ül Zeferan -Süryani Köyü - Dara - Savur

Değerli misafirlerimiz,

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası gezi programımıza başlıyoruz. İlk durağımız Dereiçi Köyü ; En son Kadir İnanır'ın oynadığı ''Kapı'' filmine mekan olan bu Süryani köyünü gezdikten sonra ''Minyatür Mardin'' denilen Savur kasabasına gezerek burada keyifli bir gezinti yapıyoruz. Daha sonra Deyr-ul Zafaran Manastırına gidiyoruz. Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zafaran Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını (Sin tapınağını) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp Daha sonra öğle yemeği molamızı verdikten sonra bölgenin en büyük ve etkileyici antik kentlerinden olan Dara'yı geziyoruz. Antik kent gezisi sonrasında turumuzu sonlandırıyoruz ve Trabzon'a hareket ediyoruz. Sabah Trabzon'a varıyoruz.

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. (Ücrete Dahildir)
Öğle Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Akşam Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Konaklama Oteli: Bu gece otel konaklaması yoktur.