Tour overview

Batum (GürcüceLazca: ბათუმი / Batumi), Gürcistan‘ın özerk cumhuriyeti Acara‘nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman kenti. Nüfusu 152.839 (2014 sayımı) olan Batum, önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir. Subtropikal bir bölgede yer almaktadır. Narenciye ve çay gibi tarımsal ürünler bakımından zengindir.

Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Batum Turunda Gezilecek Yerler
▪️Sarp Sınır Kapısı (Geçiş İşlemleri)
▪️Saint Andrew Heykeli
▪️Gonio Kalesi
▪️Ters Ev
▪️Orta Cami
▪️Türk Mahallesi
▪️Nicolas Klisesi
▪️Piazza Meydanı
▪️Batum Bulvarı
▪️Avrupa Meydanı
▪️Medea Heykeli
▪️Tiyatro Alanı
▪️Poseidon Heykeli
▪️Ali&Nino Heykeli
▪️Alfabe Kulesi
▪️Dönme Dolap
▪️Saat Kulesi
▪️Tekne Turu (Opsiyonel)

Gürcistan Batum Turu’nda Mutlaka Yenmesi Gerekenler

 • Haçapuri (Batum’a geldiğinizde denemeniz gereken en ünlü yiyeceklerden birtanesidir.)
 • Hinlal (Gürcü Mantısı Olarak bilinir , bizim mantılara göre oldukça büyüktür)
 • Gürcü Gazozu (Farklı meyve aromalarıyla yapılan farklı gazlı bir içecektir en beğenilenleri Armut Suyudur)
 • Gürcü Peyniri (Gürcistanın Peynirleri çok meşhurdur, meşhur yemeklerinde sıkça kullanırlar Gürcistan Pazarlarında veya Restoranlarda rastlanabilir)
 • Cevizli Patlıcan (İnce ince dilimlenen patlıcanın üzerine ceviz ve baharatla kaplanıp yağda kızartılıyor gürcülerin özel mezelerindendir)

Gürcistan Batum Turunda Mutlaka Yapılması gerekenler

 • Şehir içinde yürüyüş yapmak
 • Sahil boyu bisiklete binmek
 • Gürcü Mutfağının tadına bakmak
 • Armut suyu içmek
 • Yazları denize girmek

Dâhil olanlar

 • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
 • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Rehberlik Hizmeti

Dahil değil

 • Tüm Yemekler
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Kişisel Harcamalar
 • Harç Pulu (150 TL)

TUR PLANI

Şehir/Bölge: Saint Andrew Heykeli - Gonio Kalesi - Ters Ev - Nicolas Kilisesi - Piazza Meydanı - Avrupa Meydanı - Medea Heykeli - Tiyatro Binası - Posedion Heykeli -Ali & Nino Heykeli - Alfabe Kulesi - Dönme Dolap - Saat Kulesi

Değerli misafirlerimiz;

Sabah 07.00 da kalkış noktalarından siz misafirlerimizi karşıladıktan sonra araç içi anlatımlarımız eşliğinde Batum yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız sarp sınır kapısı olacaktır. Rehberimiz sizlere geçiş esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgileri aktaracaktır. Harç pulu ücretleri araç içinde rehber tarafından toplanacak ve toplu bir şekilde alınacaktır. Geçiş işlerinin tamamlanmasının ardından aracımıza binerek batum turumuza başlayacağız. Batum içindeki ilk durağımız sarp sınır kapısına yakın olan st. Andrew heykeli olacaktır. Heykel hakkındaki anlatım ve fotoğraf çekimi ardından aracımızla yolculuğumuza devam edeceğiz. Bir sonraki durak noktamız para çevirme işlemini yapacağımız döviz bürosu olacaktır. Döviz bozdurma işlemlerinin ardından araç içi anlatımlarımızla birlikte gonio kalesi yolculuğumuza başlayacağız. Gonio kalesi giriş ücretleri araç içinde rehber tarafından toplanacak ve geçiş ücretleri toplu bir şekilde verilecektir. Gonio kalesi içinde rehber anlatımından sonra sizlere fotoğraf çekimi ve kale ziyareti için serbest zaman verilecektir. Zamanın sona ermesinin ardından araç içi anlatımlarımız eşliğinde şehir merkezine doğru yolculuğumuz devam edecek yol üzerinde mimari yapısıyla kendini diğer yapılardan ayıran ters evde fotoğraf çekimi için mola vereceğiz. Şehir merkezine varışımızın ardından araçtan inecek ve öğle yemeğimizi yemek için anlaşmalı olduğumuz restoranımızda yemek molası vereceğiz. (yemek molasında bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.) Mola süresinin sona ermesiyle yürüyerek bulvar turuna başlayacağız. Bulvar turundaki ilk durağımız aziz nicolas kilisesi olacaktır. Kilise hakkında bilgilendirmenin ardından piazza meydanını ziyaret edeceğiz. Piazza meydanı hakkındaki bilgilendirmenin ardından fotoğraflarımızı çekeceğiz ve yürüyüşümüze devam edeceğiz. Tur güzergahında bulunan ermeni kilisesini de ziyaret ettikten sonra bir sonraki durağımız olan avrupa meydanı’na gideceğiz. Avrupa meydanındaki rehber anlatımından sonra sizlere çevreyi gezebilmeniz ve fotoğraf çekebilmeniz için ortalama 20 dakikalık bir serbest zaman verilecektir. Serbest zamanın sona ermesinin ardından tiyatro alanı ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Anlatım ve fotoğraf çekiminin ardından yürüyüşümüze devam edeceğiz. Bundan yaklaşık 100 yıl önce kurban said tarafından yazılan ve yüzyılın aşk romanı olarak ün kazanan ali and nino: a love story kitabından etkilenerek tamara kvesitadze batum’a inşa edilen ali ve nino heykeli ziyaret edeceğiz. Rehber anlatımı ve fotoğraf çekiminin ardından siz değerli misafirlerimizin yaklaşık 2 saat sürecek serbest zamanı başlayacaktır. Batum’dan çıkış zamanı ortalama 18.00 olacaktır.