Tour overview

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu‘nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, PersPontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

 

Amasya Turunda Gezilecek Yerler
▪️Samsun Çakallı’da Meşhur Menemenci Dayı(Kahvaltı)
▪️Ferhat İle Şirin Müzesi
▪️Arkeoliji Müzesi
▪️Kiblegâh (pirler parkı)
▪️Saray Düzü Kışlası
▪️Harşena Kalesi
▪️Amasya Minyatür Müzesi
▪️Kral Kaya Mezarlıkları
▪️İçeri Şehir Bimerhane
▪️2. Beyazıt Külliyesi
▪️Amasya Saat Kulesi
▪️Darüşşifa (Sabuncuoğlu) Tıp ve Cerrahi Müzesi

Dâhil olanlar

  • Trabzon’dan itibaren Konforlu araç ile ulaşım
  • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
  • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
  • Rehberlik Hizmeti

Dahil değil

  • Tüm Öğle Yemekleri
  • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
  • Tüm Özel Harcamalar
  • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
  • Kişisel Harcamalar

TUR PLANI

Şehir/Bölge: Ferhat İle Şirin Müzesi - Kral Kaya Mezarları - Harşena Kalesi - Arkeoloji Müzesi - Kıblegah (Pirler Parkı) - Amasya Şehir Gezintisi

Değerli misafirlerimiz,
Yolculuğumuza başlıyoruz. Giresun, Ordu, Samsun istikametinden giderek yol üstü tesislerde alacağımız serbest kahvaltı sonrasında Amasya’ya ulaşıyor ve gezimize başlıyoruz. Yeşilırmak kenarına yapılan nehrin üzerine doğru duran Yalıboyu Evlerinin Cumbalarını izliyoruz ve gezimize Şehzadeler Şehri Amasya gezimize başlamak üzere ilk durağımız olan Ferhat'ın Şirin uğruna dağları deldiği, Ferhat su kanalına ulaşıyoruz. Ferhat ile Şirin'i Rehberimizin anlatımlarından dinleyip, fotoğraflama için serbest zaman alıyoruz. Serbest zaman da dileyen misafirlerimiz Ferhat ile Şirin bölgesindeki çay bahçesinde, çay ve kahve içip manzarayı seyredebilirler. Ardından Amasya ve çevresinde bulunan yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Etnografya ve Mumya Müzesi gezimize başlıyoruz. Ziyaretimiz tamamlandıktan sonra ikinci durağımız Arkeoloji müzesi olacaktır. Müzede Hititlerden Romalılara, Selçukludan, Osmanlıya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir. Arkeoloji müzesindeki ziyaretimiz tamamlandık sonra Pirler parkı ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından Sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde camii, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II. Bayezid Külliyesini geziyoruz gezimiz tamamlandıktan sonra İçinde İlhanlılar Döneminde kalma 6 adet mumyanın en fazla ilgi çektiği Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz serbest zamanınızın ardından Harşena kalesine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Kale içerisinde sizlere serbest zaman verilmektedir. Kale gezimiz tamamlandıktan sonra yemek için restoranımıza geçiyoruz ve sizlere gezinmeniz için serbest zaman veriyoruz. Kral Kaya Mezarlarını panoramik olarak görerek fotoğraflayıp, Amasya çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz.