Tour overview

Amasya, Amasya ilinin merkez şehridir. 2020 itibarıyla Amasya (merkez ilçe) 147.266 nüfusa sahiptir.[1]

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu‘nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, PersPontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

Tokat eski adıyla: Bizans dönemi adıyla Komana, Yunanca Τοκάτİran dönemi adıyla Kah-CunSelçuklu Devleti döneminde Dar Ün-NusretMoğollar döneminde Sobaru adlarıyla da bilinen Türkiye‘nin Karadeniz Bölgesi‘nde yer alan ili. Kuzeyde Samsun, kuzeydoğuda Ordu, doğu ve güneyde Sivas, güneybatıda Yozgat ve batıda Amasya illeriyle komşudur. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray İç Anadolu Bölgesi‘nde kalır.

SivasTürkiye‘nin İç Anadolu Bölgesi‘nde yer alan bir şehirdir ve bölgenin en eski ve önemli kentlerinden biridir. Doğusunda Hafik, güneyinde Ulaş ve Altınyayla, güneybatısında Şarkışla, batısında Yıldızeli ilçeleri; kuzeyden TokatOrduGiresun; doğudan Erzincan; güneyden MalatyaKahramanmaraş ve Kayseri; batıdan da Yozgat illeriyle komşudur.

Dâhil olanlar

 • Otellerde 1 gece konaklama
 • Otelde açık büfe 1 sabah kahvaltısı
 • Otelde açık büfe veya set menü 1 akşam yemeği
 • Lüks araçlar ile ulaşım (Kişi sayısına göre araç verilmektedir.)
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
 • Araç içi İkram
 • 1618 nolu Turizm Kanununa göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Dahil değil

 • Programda belirtilen ilk gün sabah kahvaltısı
 • Programda belirtilen son gün akşam yemeği
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Ekstra belirtilen tüm organizasyonlar

1. Gün Planı

Şehir/Bölge: Amasya - Ferhat ile Şirin - Amasya Arkeoloji Etnografya Müzesi - Mumya Müzesi - Bayezid Külliyesi - Yalı Boyu Evleri - Şehzadeler Parkı - Saat Kulesi - Hazeranlar Konağı - Yeşil Irmak - Kral Kaya Mezarları - Amasya Çarşısı

Değerli misafirlerimiz,

Sabah saat 06:00 da Rana Travel Önünden Hareket ediyoruz ve Yaklaşık olarak 6 saatlik yolculuğumuzun ardından Şehzadeler Şehri Amasya gezimize başlamak üzere ilk durağımız olan Ferhat'ın Şirin uğruna dağları deldiği, Ferhat su kanalına ulaşıyoruz. Ferhat ile Şirin'i Rehberimizin anlatımlarından dinleyip, fotoğraflama için serbest zaman alıyoruz. Serbast zaman da dileyen misafirlerimiz Ferhat ile Şirin bölgesindeki çay bahçesinde, çay ve kafve içip manzarayı seyredebilirler. Ardından Amasya ve çevresinde bulunan yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Etnografya ve Mumya Müzesi gezimize başlıyoruz. Müzede Hititlerden Romalılara, Selçukludan, Osmanlıya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir daha sonra Bayezid Külliyesi, Yalı Boyu Evleri, Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gibi tarihi güzelliklerini ziyaret etmeye başlıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile Yeşil Irmak üzerinde keyifli bir tekne turu gerçekleştirip, Amasya'yı Irmak üzerinden de görme zevkini tadıyoruz. Kral Kaya Mezarlarını panoromik olarak görerek fotoğrağlayıp, Amasya çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra otelimize hareket ediyoruz.

Kahvaltı: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Öğle Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. (Ücrete Dahildir)
Konaklama Oteli: Amasya otelleri vb. oteller

2. Gün Planı

Şehir/Bölge: Saat Kulesi - Latif Konağı - Gök Medrese - Tokat Müzesi - Ali Paşa Camii - Tarihi Taşhan - Hıdırlık Köprüsü - Sivas Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi - Çifte Minareli Medrese - Ulu Camii Gök Medrese

Değerli misafirlerimiz,

Sabah Kahvaltımızın ardından Tokat’ı gezmeye başlıyoruz ilk adresimiz Sulu Sokak. Sulusokak, Tokat merkezdeki köklü tarihi hissedebileceğiniz ve 900 yıllık tarihin izlerini gözle görebileceğiniz en ideal nokta. Sulusokak ve ona bağlanan Halit Sokak, Safranbolu evlerini andıran Tokat evleri ve onu çevreleyen, Roma, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait, cami, han, hamam, medrese, türbe, bedesten, çeşme gibi birbirinden güzel birçok eserle dolu tarihi dokusuyla Tokat’ın eski kent merkezini ve ticaret merkezini oluşturuyor.Bir sonraki noktamız Ulu Camii. Ulu Cami, Danişmendliler Dönemi’nde 13. yüzyılda yapılmış. Bu caminin en önemli özelliği, Doğu ve batı yönünde iki tane son cemaat yeri yani camilerde camiye bitişik olan revaklı yer bulunyor. Bu revaklı son cemaat yeri örneğine Anadolu’da sadece Tokat’ta rastlanıyor.Ulu camii gezimizden sonra Arastalı Bedesten (Tokat müzesi)‘ni de gördükten sonra, Bakırcıları ziyaret ediyoruz. Tarihi Taşhan’da alışveriş molası verdikten sonra Sivas’a hareket ediyoruz. Şehir içinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni gezerek Kurtuluş Savaşı’ndaki Kongre heyecanını yaşıyoruz.Dışarı çıkarak kent meydanında valilik binasını dışarıdan izleyip 1580 yılında 3.Murad’ın veziri Sivas Valisi Ali Bey oğlu Mahmud tarafından yaptırılan Kale Camisi’ni,1271 – 72 yılında Muzaffer Burcuverdi tarafından yaptırılan Buruciye Medresesi’ni, aynı tarihte İlhanlı veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyri tarafından yaptırılan Çifte Minareli Medrese’yi 1217 - 18 de 1. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan Şifaiye Medresesi ve Darüşşifası’nı görkemli taç kapısından girerek geziyoruz. Hemen yakınındaki Kutbeddin Melik Şah döneminde Kızılaslan bin İbrahim tarafından 1196-97’de yaptırılan 50 kurma ayaklı Ulu Camii ve tarihi Subaşı Çarşısı’nı gezdikten sonra Trabzon’a hareket ediyoruz.
Kahvaltı: Otelde alınacaktır. (Ücrete Dahildir)
Öğle Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Akşam Yemeği: Yol üzerindeki tesiste alınacaktır. (Dahil Değildir)
Konaklama Oteli: Bu gece otel konaklaması yoktur.